Novosti iz ministarstava
Održana Svečana akademija obrazovnih institucija povodom Dana državnosti Bosne i Hercegovine
Povodom Dana državnosti Bosne i Hercegovine i ove su godine Ministarstvo obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona i Univerzitet u Tuzli u saradnji sa Pedagoškim zavodom TK, JU Arhiv TK i Muzejom Istočne Bosne Tuzla organizovali Svečanu akademiju obrazovnih institucija.
Kao dio programa obilježavanja Dana državnosti Bosne i Hercegovine iza kojeg stoji Vlada Tuzlanskog kantona akademija je bila prilika da se još jednom istakne uloga i doprinos obrazovanja i obrazovnih institucija u jačanju naše države.
„Svečana akademija obrazovnih institucija pokazuje da je akademska zajednica u Tuzli i na Tuzlanskom kantonu opredijeljena da da svoj doprinos izgradnji Bosne i Hercegovine i da je posvećena odbrani Bosne i Hercegovine. Akademska zajednica to radi na svoj način, a mi kao društvo imamo obavezu da čuvamo državnost Bosne i Hercegovine i da je prenosimo na naše studente i naše učenike“, kazao je ovom prilikom ministar obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona Ahmed Omerović napominjući da je ovogodišnji program obilježavanja Dana državnosti u najvećem dijelu fokusiran na mlade ljude.
Zlatna studentica Univerziteta u Tuzli Amina Alić ističe kako je imala veliku podršku Ministarstva obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona te da joj je drago što se cijeni rad učenika i studenata.
„Smatram da je za našu Bosnu i Hercegovinu ključna stvar unaprjeđenje ulaganja u ljudske potencijale, ali i obezbjeđenje adekvatnih uslova za napredak, život i razvoj naših vršnjaka. Kao zlatni student želim biti motivacija mladim generacijama, želim reći da vjeruju u svoje snove, da sve resurse ulažu u svoje obrazovanje, ali i da vjeruju u sebe i u svoju domovinu. Naša Bosna i Hercegovina treba ljude koji su spremni da se svojim znanjem i stručnošću bore za ove vrijednosti.“
Podsjetivši da je 25. novembar 1943. godine najkrupniji događaj u novijoj historiji Bosne i Hercegovine, profesor na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli Adnan Jahić smatra da to predstavlja podlogu za ukupni savremeni razvoj Bosne i Hercegovine tokom 20. stoljeća.
„Danas, 81 godinu od prvog zasjedanja ZAVNOBIH-a, uprkos svim atacima na državno-pravni i politički subjektivitet i identitet BiH, ova zemlja faktički pokazuje svoju vitalnost kao država i na neki način svoju mogućnost da se razvija kao suverena, nezavisna i prosperitetna država u evropskoj porodici zemalja i naroda“ kaže profesor Jahić.
Prema mišljenju profesora Damira Zenunovića sa Univerziteta u Tuzli, „kao što su vijećnici ZAVNOBIH-a pokazali svoju društvenu odgovornost tako i obrazovne institucije danas moraju pokazati svoju“
„Društvena odgovornost obrazovnih institucija je da izvrše svoj glavni radni zadatak, a to je obrazovanje. Povećanje znanja da bi naša država bila konkurentna na globalnom tržištu, a to se postiže kvalitetom nastave i kvalitetom naučno-istraživačkog rada.“